Time Room I Room II Room III
08:00-08:30 Registration
08:30-10:30 MC1: Discover Spark in 4 Hours MC2: What Comes After NoSql? BD Industry Day: Technical Section (1)
10:30-11:00 Coffee-break
11:00-12:30 MC1: Discover Spark in 4 Hours MC2: What Comes After NoSql? BD Industry Day: The Internet of Everything and the Research on Big Data
12:30-14:00 Lunch break
14:00-16:00 MC3: Introduction to Deep Learning MC4: Modeling Topics and Labels Creation BD Industry Day: Technical Section (2)
16:00-16:30 Coffee-break
16:30-18:00 MC3: Introduction to Deep Learning MC4: Modeling Topics and Labels Creation BD Industry Day: Panel
19:30-22:00 Women in Databases Banquet

Time Room I Room II Room III
08:00-09:00 Registration
08:30-10:30 Welcome + Keynote Speaker: Divyakant Agrawal
10:30-11:00 Coffee-break + Demos & Apps Section (1)
11:00-12:30 Technical Section 1 WTDBD Keynote: Is there a script to obtain a scientific contribution? (Marta Mattoso: COPPE, UFRJ)
12:30-14:00 Lunch break
14:00-15:30 Technical Section 2 Tutorial: A Practical Tutorial on Deep Learning for Text and Data Integration WTDBD: Technical Section 1
15:30-16:00 Coffee-break + Demos & Apps Section (2)
16:00-17:30 Technical Section 3 Tutorial: A Practical Tutorial on Deep Learning for Text and Data Integration WTDBD: Technical Section 2
17:30-18:00 Break
18:00-19:00 Minute Madness
19:00-20:00 Oficial Opening
20:00-22:00 Welcome Reception | Local: Hotel

Time Room I Room II Room III
08:30-09:00 Registration
09:00-10:30 Technical Section 4 WTDBD: Technical Section 3
10:30-11:00 Coffee-break + Posters Section (1)
11:00-12:30 Keynote Speaker: Agma Traina
12:30-14:00 Lunch Break
14:00-15:30 Technical Section 5 Tutorial: Provenance in Databases and Scientific Workflows
15:30-16:00 Coffee-break + Posters Section (2)
16:00-17:30 Technical Section 6 Tutorial: Provenance in Databases and Scientific Workflows
17:30-19:00 Database Special Commission Meeting (CEBD)
19:00 Transfer to Conference Banquet Venue | Solar do MAM
20:00-23:00 Conference Banquet | Solar do MAM

Time Room I Room II Room III
08:30-09:00 Registration
09:00-10:30 Technical Section 7 Technical Section 8 Analysis of the evaluation process of Computer Science graduate programs, Prof. Palazzo (SBC) e Prof. Alberto Laender (UFMG).
10:30-11:00 Coffee-break
11:00-12:30 Keynote Speaker: Divesh Srivastava
12:30-13:00 Closing
13:00-15:00 Closing lunch at Vila Caramuru